Spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem za nami!

Utworzono: piątek, 12 kwiecień 2024 Drukuj E-mail

W piątkowy wieczór mieliśmy przyjemność gościć Mariusza Szczygła - reportera, felietonistę, pisarza non-fiction. Jego książki ukazały się w 21 krajach. Pisarz jest laureatem Europejskiej Nagrody Książkowej 2009 za „Gottland", która zdobyła także Nike Czytelników, podwójnej Nagrody Literackiej Nike 2019 za „Nie ma" (w wyborze jury i czytelników). Pan Mariusz pochodzi ze Złotoryi, mieszka w Warszawie, ale jak mówi - „jego dusza mieszka w Pradze”.

W trakcie spotkania, pisarz opowiadał o swoich książkach oraz o tym, co aktualnie czyta. Opowiadał również bardzo interesująco o Czechach. Dlaczego wybrał Czechy? Twierdzi, że odnalazł tam siebie. W tej kulturze, tych zwyczajach, poczuciu humoru. Według autora są dowcipni, autoironiczni, mają duży dystans do siebie. Uczestnicy spotkania wysłuchali również wiele zabawnych historii, jakie przydarzyły się w jego artystycznym życiu. Autor odpowiedział również na nasze tradycyjne już „bibliotekarskie” pytanie: „Czy ma Pan kota?” – odpowiedź była oczywiście twierdząca.

Podczas spotkania była możliwość zadawania pytań, zakupu książek autora (rozeszły się jak świeże bułeczki) i otrzymania jego niepowtarzalnego autografu.

Spotkanie tłumaczone było na język migowy przez Panią Monikę Psiuch-Maj.

Serdecznie dziękujemy Kornelowi Filipowiczowi  - Dyrektorowi Bolesławieckiego Ośrodka Kultury -
Międzynarodowego Centrum Ceramiki za udostępnienie sali konferencyjnej.

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Bernarda Łętowskiego.