Małgorzata Swędrowska rozkochała dzieci w książkach!

Utworzono: czwartek, 04 styczeń 2024 Drukuj E-mail

Jak rozkochać dzieci w książkach? Jak utrzymać uwagę malucha na książce? Jak sprawić, by wspólne czytanie przynosiło jak najwięcej korzyści dla jego rozwoju? I jak samemu zaangażować się w ten codzienny, rodzinny rytuał? To wyzwania, z jakimi mierzy się wielu rodziców, opiekunów, dziadków czy nauczycieli.

Na to pytanie doskonale zna odpowiedź Małgorzata Swędrowska – autorka metody czytania wrażeniowego, czyli odkrywania tekstu literackiego w kilku wymiarach. Przyjaciółka dzieci i książek, pedagożka, wieloletnia nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, trenerka nauczycieli, bibliotekarzy, studentów i rodziców, a przede wszystkim osoba, która sama na co dzień mierzy się z tym tematem jako mama dwóch córek i dwóch synów. W swoich książkach łączy zabawę w czytanie z nauką czytania, czyli stara się tak konstruować dzieło literackie, by i dzieciom i dorosłym miło spędzało się czas przy czytaniu, które może być pełne tajemnic i niespodzianek, a nie nudne i żmudne. Jej książki z serii "Moja mama, mój tata" doczekały się wydania w Korei Południowej, we Francji, w Hiszpanii i na Tajwanie. Książka znalazła się również dwa razy na liście 100 najpiękniejszych książek obrazowych na świecie. Natomiast "Moja babcia, mój dziadek" była nominowana w konkursie "Przecinek i kropka" w 2021 roku.

Małgorzata Swędrowska upowszechnia dobre, wartościowe książki od 16 lat. Otrzymała trzy razy nominację Polskiej Sekcji IBBY (2017, 2021 i 2022) za szczególne działania promujące czytelnictwo wśród dzieci i dorosłych, a w 2022 roku nagrodę Polskiej Sekcji IBBY za konsekwentne, wielowymiarowe upowszechnianie literatury dla dzieci oraz nagrodę im. Janusza Korczaka za przyjmowanie perspektywy dziecka i empatyczne postrzeganie dziecięcego świata.

Podczas listopadowego spotkania z panią Małgosią weszliśmy w świat książek oraz mieliśmy okazję aktywnie uczestniczyć w zabawie z czytaniem. Poznaliśmy różne rodzaje książek dla dzieci: od picturebooków po bajki, wierszyki i opowiadania. W ciekawy sposób nauczyliśmy się, jak angażować dzieci i utrzymać ich zainteresowanie podczas czytania. Było niezwykle interesująco i kolorowo! Dzieci mogły zakupić książki pani Małgosi oraz otrzymać pamiątkowy wpis od autorki. Dziękujemy za wspaniale spędzony czas!

W zabawie z panią Małgosią wzięły udział: Mróweczki z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 1 w Bolesławcu, Grupa 3 z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 4 w Bolesławcu, Grupa 4 z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 6 w Bolesławcu oraz kl. 1 ze Szkoły Podstawowej Dreamers w Bolesławcu.

 

Spotkanie autorskie zostało dofinansowane w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki 2023.

 

Odsłony: 172

1

 

Aktualnie

Odwiedza nas 154 gości oraz 0 użytkowników.

Popularne artykuły